W lutym 2012 roku Frank Wilczek, noblista z Massachusetts Institute of Technology teoretycznie udowodniĹ, Ĺźe moĹźliwe jest istnienie krysztaĹĂłw czasoprzestrzennych. To struktury 4D, w ktĂłrych oprĂłcz przestrzeni uwzglÄdnia siÄ teĹź wymiar czasu.
KrysztaĹy takie mogĹyby ciÄ gle siÄ obracaÄ i istnieÄ nawet po koĹcu wszechĹwiata. Pod koniec wrzeĹnia ubiegĹego roku informowaliĹmy o pracach zespoĹu Xiang Zhanga z Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL), ktĂłry opracowaĹ teoretycznÄ koncepcjÄ budowy takiego krysztaĹu. Teraz Xiang Zhang, Hartmut Haffner i ich koledzy przymierzajÄ siÄ do przekucia teorii w rzeczywistoĹÄ.
Uczeni sprĂłbujÄ zbudowaÄ krysztaĹ czasoprzestrzenny wiÄĹźÄ c 100 jonĂłw wapnia w puĹapce jonowej o szerokoĹci 100 mikrometrĂłw. Jony zostanÄ poddane dziaĹaniu pola magnetycznego, dziÄki czemu majÄ uĹoĹźyÄ siÄ w pierĹcieĹ, a nastÄpnie pod wpĹywem statycznego pola magnetycznego zacznÄ siÄ obracaÄ, tworzÄ c krysztaĹ czasoprzestrzenny. Z obliczeĹ wynika, Ĺźe krysztaĹ taki zostanie wprowadzony w stan podstawowy po schĹodzeniu go za pomocÄ lasera do okoĹo jednej miliardowej kelwina powyĹźej zera absolutnego.
Tak znaczÄ ce schĹodzenie atomĂłw bÄdzie moĹźliwe dziÄki nowej konstrukcji puĹapki jonowej. Istnieje kilka technik chĹodzenia laserem, jednak wszystki opierajÄ siÄ na tych samych podstawach. NaleĹźy doprowadziÄ do sytuacji, w ktĂłrej fotony z lasera trafiajÄ w atom i wymuszajÄ na nim emisjÄ fotonĂłw o wyĹźszej energii niĹź zaabsorbowana z lasera. Ta dodatkowa energia pochodzi z ciepĹa samego atomu. Dotychczas temperatura, do jakiej moĹźna byĹo schĹodziÄ atomy w puĹapce jonowej byĹa ograniczona ciepĹem emitowanym przez elektrody uĹźyte do zbudowania puĹapki. Pojawienie siÄ tego ciepĹa jest zwiÄ zane z zanieczyszczeniami osadzajÄ cymi siÄ na elektrodach. PuĹapka, ktĂłrÄ zaprojektowali uczeni z LBNL zostaĹa wyposaĹźona w laser argonowo-jonowy, ktĂłre zadaniem jest oczyszczanie elektrod. Eksperymenty wykazaĹy, Ĺźe dziÄki takiej konstrukcji moĹźliwe jest aĹź 100-krotne zredukowanie szumu pochodzÄ cego w puĹapki.
CzÄĹÄ fizykĂłw sceptycznie podchodzi do pomysĹu swoich kolegĂł z LBNL. Nie zaprzeczajÄ , Ĺźe moĹźliwe jest stworzenie krysztaĹu czasoprzestrzennego – struktura taka nie Ĺamie Ĺźadnych praw fizycznych – uwaĹźajÄ jednak, Ĺźe niemoĹźliwe jest obserwowanie obracajÄ cego siÄ pierĹcienia jonĂłw znajdujÄ cych siÄ w stanie podstawowym.
ĹšrĂłdĹo: http://kopalniawiedzy.pl/krysztal-czasoprzestrzenny-stan-podstawowy-pulapka-jonowa,18028