Wyprodukowanie biodiesla z oleju roĹlinnego czy nawet zuĹźytego oleju po smaĹźeniu frytek jest prostsze, niĹź mogĹoby siÄ wydawaÄ. W Polsce moĹźna przez internet zamĂłwiÄ wszystkie potrzebne do tego urzÄ
dzenia a nastÄpnie produkowaÄ to paliwo we wĹasnym zakresie. Opisany w tym artykule reaktor moĹźna zakupiÄ przez Allegro od producenta i gĹĂłwnego dystrybutora, firmy REMIX-OIL.
Aby wyprodukowaÄ biodiesel, potrzebne sÄ nastÄpujÄ ce surowce: olej roĹlinny ? nowy lub zuĹźyty, metanol oraz NaOH lub KOH. Proces na mniejszÄ skalÄ moĹźna wykonywaÄ rÄcznie, do produkcji wiÄkszych iloĹci przyda siÄ odpowiednia aparatura. PoniĹźsze zdjÄcie przedstawia reaktor o pojemnoĹci 1000 litrĂłw.
Pierwszym krokiem jest okreĹlenie kwasowoĹci oleju roĹlinnego, ktĂłry zamierzamy przetworzyÄ. Jest ona róşna w zaleĹźnoĹci od partii produkcyjnej, a takĹźe od tego, czy olej jest ĹwieĹźy czy przepracowany.
W zaleĹźnoĹci od otrzymanego wyniku naleĹźy zastosowaÄ róşnÄ iloĹÄ wodorotlenku sodu / potasu (w prezentowanym urzÄ dzeniu stosuje siÄ wodorotlenek potasu, w wielu recepturach opublikowanych w internecie mowa o wodorotlenku sodu). Do wyprodukowania 1 000 litrĂłw biodiesla potrzeba 1 000 litrĂłw oleju roĹlinnego, 150 l metanolu oraz ok. 22 kg KOH.
W tym momencie produkcja paliwa w urzÄ dzeniu jest bezobsĹugowa, najpierw nastÄpuje mieszanie skĹadnikĂłw, ktĂłre trwa godzinÄ (czas mieszania jest kontrolowany przez elektroniczny ukĹad). Później naleĹźy urzÄ dzenie pozostawiÄ przynajmniej na noc w spokoju (najlepiej na 16-20 godzin, im dĹuĹźej, tym wyĹźsza jakoĹ paliwa), przez ten czas nastÄ pi oddzielenie od paliwa gliceryny, ktĂłrÄ rano naleĹźy odprowadziÄ do zbiornika. Z 1 000 litrĂłw oleju roĹlinnego otrzymuje siÄ 200 kg gliceryny, ktĂłrÄ moĹźna sprzedawaÄ po 1 zĹ/kg.
W tym momencie naleĹźy jeszcze otrzymane paliwo oczyĹciÄ poprzez pranie wodÄ z dodatkiem odpowiedniego Ĺrodka chemicznego (uĹatwia on wiÄ zanie wody z zanieczyszczeniami w paliwie i parowanie metanolu). Do zamkniÄtego pojemnika, w ktĂłrym znajduje siÄ biodiesel naleĹźy wlewaÄ wodÄ, mieszaÄ, a nastÄpnie spuszczaÄ wodÄ po kilku minutach, gdy oddzieli siÄ ona od oleju. CzynnoĹÄ naleĹźy powtarzaÄ (za kaĹźdym razem mieszajÄ c intensywniej, w pierwszym pĹukaniu mieszanie powinno byÄ delikatne) tak dĹugo, jak dĹugo zuĹźyta woda bÄdzie mÄtna.
Tak wyglÄ da sprawa, gdy proces wykonuje siÄ rÄcznie. W przedstawionej na zdjÄciu instalacji pranie i odwirowanie (oddzielenie wody z zanieczyszczeniami od estru) nastÄpuje w specjalnej wirĂłwce.
Otrzymane paliwo (ester metylowy) nadaje siÄ do stosowania w silnikach diesla bez jakichkolwiek modyfikacji. Biodiesel otrzymamy po zmieszaniu estru z olejem napÄdowym.
Pan Henryk Janicki podaĹ mi nieco innÄ , sprawdzonÄ przez siebie recepturÄ. 100 litrĂłw oleju roĹlinnego, 15 litrĂłw metanolu, 1,5 kg wodorotlenku sodu. PóŠgodziny mieszania, 16 godzin czekania, później trzeba oddzieliÄ glicerynÄ. Do dwukrotnego pĹukania uĹźyta zostaĹa woda o temperaturze 40°C w iloĹci 12 litrĂłw. Podsumowaniem testĂłw uĹźycia tak wyprodukowanego paliwa jest stwierdzenie ?jeĹşdzi siÄ na tym caĹkiem nieĹşle?.
Na forum mojej witryny znajduje siÄ bardzo ciekawa dyskusja odnoĹnie uĹźycia etanolu (alkoholu etylowego ? spirytusu) zamiast metanolu do produkcji biodiesla, polecam lekturÄ!
Podsumowanie
Produkcja litra estru metylowego kosztuje niewiele ponad dwa zĹote, nie liczÄ c ewentualnych zyskĂłw ze sprzedaĹźy gliceryny. Przy koszcie caĹej instalacji wynoszÄ cym 24Â 700 zĹ netto jest to powaĹźna oszczÄdnoĹÄ. Inwestycja zwrĂłci siÄ po ok. 18Â 000 litrĂłw paliwa.
WspomnieÄ naleĹźy, Ĺźe produkcja tego paliwa na sprzedaĹź nie jest juĹź tak opĹacalna ? do produkcji paliwa wymagana jest koncesja, naleĹźy wtedy rĂłwnieĹź uiszczaÄ podatek akcyzowy. PonoÄ obowiÄ zki te dotyczÄ rĂłwnieĹź produkcji na wĹasny uĹźytek (por. ?Biodiesel nielegalny??)
ĹšrĂłdĹo: http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/biodiesel-produkcja/