
fot. SĹawomir Mielnik
Do koĹca roku Inspekcja Transportu Drogowego, ktĂłra zarzÄ dza w Polsce systemem fotoradarĂłw, ma dysponowaÄ prawie 380 urzÄ dzeniami rejestrujÄ cymi przekroczenia prÄdkoĹci. Kolejne radary majÄ straĹźnicy miejscy. ZdjÄcia pojazdom, ktĂłrych kierowcy ĹamiÄ przepisy, od niedawna robiÄ teĹź urzÄ dzenia w nieoznakowanych radiowozach inspekcji. JeĹźdĹźÄ one po caĹej Polsce.
Warto wiÄc poznaÄ przepisy i procedury z zwiÄ zane z mandatami z fotoradarĂłw. Oto, co moĹźe zrobiÄ kierowca, gdy urzÄ dzenie zrobi zdjÄcie pojazdowi, ktĂłry prowadziĹ.
?Krokodylki” zdjÄcia nie przysyĹajÄ
StaĹo siÄ. Fotoradar przyĹapaĹ nas na przekroczeniu prÄdkoĹci. ZdjÄcie trafia do Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym przy Generalnym Inspektoracie Transportu Drogowego. Tam pracownicy sprawdzajÄ czy jest dobrej jakoĹci, odczytujÄ numery rejestracyjne samochodu i w Centralnej Ewidencji PojazdĂłw i KierowcĂłw sprawdzajÄ do kogo naleĹźy pojazd.
Potem do wĹaĹciciela samochodu lub motocykla wysyĹane jest pismo. Jest w nim informacja gdzie, kiedy i o ile przekroczyliĹmy dozwolonÄ prÄdkoĹÄ, typ fotoradaru, ktĂłry je zarejestrowaĹ, numer Ĺwiadectwa legalizacyjnego itp. Jest teĹź informacja o wysokoĹci mandatu i liczbie punktĂłw karnych oraz dwa formularze do wypeĹnienia przez wĹaĹciciela samochodu. Uwaga! GITD, czyli popularne ?krokodylki” nie wysyĹa zdjÄcia zrobionego przez fotoradar.
– Brak jest bowiem podstaw prawnych zobowiÄ zujÄ cych nas do wysyĹania zdjÄcia wykonanego przez urzÄ dzenie rejestrujÄ ce. ZdjÄcie de facto jest czÄĹciÄ gromadzonego materiaĹu dowodowego, a ponadto Ĺźadne przepisy nie nakĹadajÄ obowiÄ zku rejestrowania wizerunku kierujÄ cego pojazdem. ProszÄ zauwaĹźyÄ, Ĺźe gdyby taki przepis istniaĹ, niemoĹźliwym staĹoby siÄ egzekwowanie odpowiedzialnoĹci wobec motocyklistĂłw ? wyjaĹnia Jan MrĂłz, rzecznik prasowy Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie.
Okazania fotografii moĹźna siÄ natomiast domagaÄ skĹadajÄ c wizytÄ w siedzibie GITD w Warszawie, kiedy chcemy wyjaĹniÄ sprawÄ. Na fotografii powinien byÄ samochĂłd z widocznym numerem rejestracyjnym. Inspektorzy przekonujÄ natomiast, Ĺźe widoczna nie musi byÄ juĹź twarz kierujÄ cego.
– Zgodnie z prawem to na wĹaĹcicielu samochodu ciÄ
Ĺźy obowiÄ
zek wskazania kierowcy ? mĂłwi Jan MrĂłz.
Inspektorzy tĹumaczÄ
teĹź, Ĺźe gdyby tak nie byĹo, istniaĹoby spore pole do naduĹźyÄ. WedĹug nich siedzÄ
cy za kierownicÄ
mogÄ
na przykĹad zasĹoniÄ twarz opuszczajÄ
c zasĹonkÄ przeciwsĹonecznÄ
, ubraÄ duĹźe okulary przeciwsĹoneczne, jechaÄ w kominiarce, masce itp.
ObowiÄ zek wskazania kierowcy na wĹaĹciciela pojazdu nakĹada kodeks drogowy (art. 78 ust. 4Â ), a karÄ przewiduje kodeks wykroczeĹ (art. 96 ust. 3Â ).
Innego zdania byĹ ostatnio SÄ d Rejonowy dla Warszawy Mokotowa, ktĂłry uznaĹ, Ĺźe Inspekcja Transportu Drogowego, obsĹugujÄ ca fotoradary przy gĹĂłwnych trasach, nie ma prawa karaÄ wĹaĹciciela auta za przekroczenie prÄdkoĹci, jeĹli zdjÄcie z fotoradaru jest nieczytelne. Nie moĹźe teĹź karaÄ kierowcy, ktĂłry w zwiÄ zku z tym nie potrafi powiedzieÄ, kto prowadziĹ samochĂłd w momencie zrobienia tego zdjÄcia. Ale orzeczenie w tej sprawie jest nieprawomocne.
Tak wypeĹniamy formularze z Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego
Do wĹaĹcicieli pojazdĂłw, ktĂłrym fotoradar zrobiĹ zdjÄcie, inspekcja wysyĹa informacjÄ o tym fakcie wraz z formularzem, ktĂłry naleĹźy wypeĹniÄ.
Oto wzĂłr tego formularza do pobrania w pliku PDF
Na formularzu GITD sÄ trzy opcje do wyboru:
– OĹwiadczenie nr 1 wypeĹnia osoba, ktĂłra kierowaĹa pojazdem w momencie zarejestrowania wykroczenia. OĹwiadczenie ma dwie opcje. JeĹli kierowca przyznaje siÄ do winy i przyjmuje mandat oraz punkty karne, stawia znak X w kwadraciku w punkcie pierwszym. NastÄpnie wypeĹnia formularz B. Zawiera on nasze dane osobowe np. imiÄ i nazwisko, nasz numer pesel, numer prawa jazdy, datÄ i miejsce urodzenia, czy adres zamieszkania. OdsyĹamy to na wskazany adres i po kilku dniach przychodzi do nas mandat. Po jego zapĹaceniu sprawa jest zakoĹczona.
Kierowca ma teĹź prawo do odmowy przyjÄcia mandatu. WĂłwczas stawia znak X w kwadraciku w punkcie drugim. Wtedy jednak sprawa trafi do sÄ du. I w tym wypadku wypeĹniamy formularz B, dodatkowo wypeĹniajÄ c rubrykÄ ?miejsce zatrudnienia”. Musi siÄ jednak liczyÄ z tym, Ĺźe kara za zĹamanie przepisĂłw naĹoĹźona przez sÄ d moĹźe siÄgnÄ Ä nawet 5 tys. zĹ.
Sprawa jest kierowana do sÄ du rejonowego wĹaĹciwego dla miejsca popeĹnienia wykroczenia, czyli dla gminy na terenie ktĂłre stoi radar.
Oto wzĂłr wypeĹnienia oĹwiadczenia nr 1 w pliku PDF
– OĹwiadczenie nr 2 wypeĹnia wĹaĹciciel pojazdu, ktĂłry w momencie zrobienia zdjÄcia nie siedziaĹ za kierownicÄ . W takim przypadku wskazuje on jednak osobÄ, ktĂłra prowadziĹa pojazd, lub ktĂłrej poĹźyczyĹ samochĂłd bÄ dĹş motocykl. W takim przypadku w czÄĹci B wpisujemy dane osoby, ktĂłrej poĹźyczyliĹmy pojazd.
Oto wzĂłr wypeĹnienia oĹwiadczenia nr 2 w pliku PDF
– OĹwiadczenie nr 3 wypeĹniamy natomiast kiedy odmawiamy wskazania osoby, ktĂłra w momencie zrobienia zdjÄcia, kierowaĹa samochodem czy motocyklem. Takie postÄpowanie jest wykroczeniem, karanym mandatem, nakĹadanym przez ITD lub grzywnÄ przez sÄ d.
W tym wypadku mamy do wyboru dwie opcje. JeĹli postawimy znak X przy punkcie pierwszym oznacza to, Ĺźe to my przyjmujemy mandat. Zgodnie z prawem policja, inspekcja, czy straĹź miejska moĹźe za to wykroczenie naĹoĹźyÄ maksymalnie 500 zĹ mandatu. Uwaga! Nie ma natomiast Ĺźadnych punktĂłw karnych. To furtka dla kierowcĂłw, ktĂłrzy obawiajÄ siÄ zatrzymania prawa jazdy, bo zgromadzili na swoim koncie zbyt duĹźÄ liczbÄ punktĂłw karnych.
WĹaĹciciel pojazdu moĹźe teĹź odmĂłwiÄ przyjÄcia tego mandatu. Wtedy sprawa trafia do sÄ du wĹaĹciwego dla miejsca popeĹnienia wykroczenia, ktĂłry ustala, kto je popeĹniĹ. Maksymalna grzywna to 5 tys. zĹ. WĂłwczas stawiamy znak X przy punkcie drugim. W obu przypadkach wypeĹniamy teĹź formularz B.
Oto wzĂłr wypeĹnienia oĹwiadczenia nr 3 w pliku PDF
Co robiÄ, gdy dostaniesz mandat od straĹźy miejskiej
Procedury straĹźy miejskich i gminnych sÄ bliĹşniaczo podobne, do tych stosowanych przez ITD. ChoÄ straĹźnicy z reguĹy do informacji o popeĹnieniu wykroczenia zaĹÄ czajÄ zdjÄcie z fotoradaru. WĹaĹciciel samochodu czy jednoĹladu, ktĂłry sfotografowano przy przekraczaniu prÄdkoĹci musi wypeĹniÄ taki sam formularz jak ten, ktĂłry wysyĹajÄ Inspektorzy Transportu Drogowego.
Przedawnienie mandatu
Zgodnie z kodeksem wykroczeĹ mandat jest przedawnia siÄ po roku od popeĹnienia wykroczenia. Chyba, Ĺźe sprawa trafiĹa do sÄ du – musi on zakoĹczyÄ postÄpowanie w ciÄ gu dwĂłch lat od momentu zĹamania prawa.
OdwoĹanie siÄ do mandatu – kiedy jest moĹźliwe
W razie jakichkolwiek wÄ tpliwoĹci lepiej nie przyjmowaÄ mandatu. JeĹli kierowca zgodzi siÄ na ukaranie, bÄdzie to traktowane jak przyznanie siÄ do winy. OdwoĹanie do sÄ du nie bÄdzie miaĹo wtedy praktycznie sensu. W tej sytuacji bowiem mandat moĹźe byÄ uchylony, tylko jeĹli zostaĹ naĹoĹźony za czyn, ktĂłry nie jest wykroczeniem.
JeĹli na zdjÄciu, ktĂłre nam przesĹano sÄ dwa lub wiÄcej samochodĂłw, mamy podstawÄ, by nie przyjÄ Ä mandatu. W takiej sytuacji nie ma bowiem pewnoĹci, ktĂłre z aut przekroczyĹo prÄdkoĹÄ. Trzeba teĹź przyjrzeÄ siÄ uwaĹźnie zdjÄciu, gdyĹź zdarza siÄ, Ĺźe sÄ specjalnie kadrowane, tak aby wyeliminowaÄ z nich drugi samochĂłd.
Zabieg taki jednak jest widoczny po dokĹadniejszym ich obejrzeniu. Zanim zapĹacimy mandat, warto takĹźe sprawdziÄ datÄ waĹźnoĹci Ĺwiadectwa legalizacji fotoradaru, ktĂłry uwieczniĹ nasz pojazd na zdjÄciu. Daty moĹźna sprawdziÄ na stronie internetowej GĹĂłwnego Inspektoratu Transportu Drogowego albo w straĹźy miejskiej lub gminnej, ktĂłra chce nas ukaraÄ.
Opinia
Krzysztof KrzemiĹski: adwokat z Katowic:
– Fakt jest taki, Ĺźe na naszych drogach pojawia siÄ coraz wiÄcej fotoradarĂłw i od tego nie uciekniemy. PamiÄtajmy jednak, Ĺźe jeĹli juĹź dostaniemy informacjÄ o tym, Ĺźe zostaliĹmy przyĹapani na wykroczeniu, mamy prawo nie przyjÄ
Ä mandatu. Jednak udowodnienie swoich racji przed sÄ
dem jest niezwykle trudne. Z praktyki wiem, Ĺźe sÄ
dy zazwyczaj stajÄ
po stronie policji, straĹźy miejskiej lub Inspekcji Transportu Drogowego. Trzeba mieÄ naprawdÄ mocne argumenty. Po pierwsze, jeĹli nie dostaniemy zdjÄcia dokumentujÄ
cego wykroczenie warto poprosiÄ o jego okazanie. I na przykĹad kiedy na fotografii bÄdÄ
dwa samochody moĹźemy odmĂłwiÄ przyjÄcia mandatu. MoĹźna teĹź prosiÄ o okazanie legalizacji sprzÄtu pomiarowego, ale z praktyki wiem, Ĺźe zazwyczaj jest ona aktualna. Sporo zamieszania w ostatnim czasie wywoĹaĹa sprawa adwokata z Warszawy, ktĂłry wygraĹ w sÄ
dzie z InspekcjÄ
Transportu Drogowego, po tym jak nie powiedziaĹ, kto kierowaĹ jego samochodem w chwili popeĹnienia wykroczenia. Orzeczenie jest ciekawe, choÄ nieprawomocne. Sam jestem ciekawy, jak to siÄ skoĹczy, bo przepis mĂłwi jasno, Ĺźe wĹaĹciciel samochodu musi powiedzieÄ komu go poĹźyczyĹ. Z drugiej strony moĹźe przecieĹź nie pamiÄtaÄ, ma przecieĹź takie prawo. ZwĹaszcza kiedy samochĂłd jest firmowy, korzysta z niego wiele osĂłb, a na przykĹad nie jest prowadzona ewidencja, kto i kiedy nim jeĹşdzi.
SĹawomir DraguĹa
Zamieszczone powyĹźej formularze w plikach PDF pochodzÄ
ze strony internetowej GĹĂłwnego Inspektoratu Transportu Drogowego