Rotmistrz Witold Pilecki + film o ucieczce z Oświecimia

Kilka mniej znanych faktĂłw o Rotmistrzu.

  1. Witold Pilecki przybył do Auschwitz w jednym transporcie z Władysławem Bartoszewskim. Nie natknąłem się w źródłach i opracowaniach na żadne wzmianki o współpracy, bądź też znajomości obu więźniów. Powszechnie wiadomo jednak o tym, że Bartoszewski odcina się od znajomości z Pileckim, znany jest też dobrze jego stosunek do upamiętniania działalności Rotmistrza. Należy dodać, iż Bartoszewskiego zwolniono po stosunkowo krótkim czasie pobytu w obozie, oficjalnym powodem był zły stan zdrowia. Mniej oficjalnie mówi się jednak o tym, że Bartoszewski był obozowym konfidentem i stąd ta niechęć do Pileckiego.
  2. Józef Cyrankiewicz znał się z Pileckim z Oświęcimia, jednak nie tylko nie uczynił niczego w sprawie ułaskawienia Rotmistrza, lecz wyraźnie odciął się od niego, podkreślając, że obozowa znajomość nie może mieć żadnego wpływu na decyzję sądu. W tym przypadku również pojawiają się wzmianki o konfidenckiej przeszłości Cyrankiewicza.
  3. Podczas obchodĂłw 60 rocznicy wyzwolenia Auschwitz, prezydent Aleksander Kwaśniewski wśrĂłd „zasłuĹźonych” więźniĂłw wymienił m.in. nazwiska Bartoszewskiego i Cyrankiewicza, Witolda Pileckiego dziwnym trafem pominął. Przypadek?
  4. Pilecki przebywał w obozie jako Tomasz Serafiński. Podczas ucieczki z obozu, jedną z osĂłb u ktĂłrej Rotmistrz się zatrzymał był właśnie Tomasz Serafiński. W „Raporcie Witolda” przeczytać moĹźna, Ĺźe spotkanie było całkowitym zbiegiem okoliczności.
  5. Wyrok śmierci na Witoldzie Pileckim czerwoni oprawcy wykonali w dobrze wyprĂłbowany juĹź sposĂłb – strzał w tył głowy.
  6. Witold Pilecki został uznany przez prof. historii Michaela Foota za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II wojny światowej.

Raport Witolda

YouTube player

homer