Czy w kierunku Ziemi zbliĹźaĹ siÄ jeden duĹźy obiekt i zniszczyĹa go rakieta wystrzelona przez Rosjan? Takie spekulacje pojawiajÄ siÄ juĹź w kolejnych rosyjskich mediach. WedĹug tej teorii, na wysokoĹci 20 km doszĹo do uderzenia rakiety w meteor, po czym nastÄ piĹo jego rozbicie i na ziemiÄ spadĹ deszcz meteorytĂłw.
„WedĹug niepotwierdzonych ĹşrĂłdeĹ meteor zbliĹźajÄ cy siÄ do Ziemi zostaĹ przechwycony 20 km nad jej powierzchniÄ przez pocisk obrony przeciwlotniczej. ZostaĹ rozbity na kawaĹki” – informuje internetowy dziennik Russia Today.
Meteor miaĹ przechwyciÄ i zniszczyÄ pocisk rakietowy wystrzelony z jednostki wojsk rakietowych w Urzumce koĹo CzelabiĹska – informuje lokalna gazeta „Znak”, powoĹujÄ c siÄ na ĹşrĂłdĹo w armii.
Z kolei agencja informacyjna Regnum cytuje anonimowego oficera, ktĂłry twierdzi, Ĺźe smuga skondensowanej pary za meteorytem ma potwierdzaÄ fakt przechwycenia go przez obronÄ rakietowÄ .
Fragmenty skaĹy spadĹy w CzelabiĹsku, Tiumenie, SwiedĹowsku i Baszkirii.
Rakieta uderzyĹa w duĹźy obiekt?
Wicepremier Dmitrij Rogozin, odpowiedzialny rĂłwnieĹź za nadzorowanie rosyjskiego sektora obronnego, napisaĹ na Twitterze:
„W poniedziaĹek przedstawiÄ premierowi Miedwiediewowi dokĹadny raport nt. tego, co siÄ staĹo na Uralu i propozycjÄ tego, w jaki sposĂłb kraj powinien siÄ broniÄ przed obiektami uderzajÄ cymi w ZiemiÄ”.
Elektrownie atomowe caĹe
Rosyjska Agencja Energii Atomowej (Rosatom) poinformowaĹa w piÄ tek, Ĺźe Ĺźadna z kilku znajdujÄ cych siÄ w regionie czelabiĹskim elektrowni atomowych nie ucierpiaĹa. Sprawnie dziaĹa m.in. najwiÄkszy w kraju oĹrodek przetwarzajÄ cy paliwo jÄ drowe Majak.
Komunikat wystosowano bardzo szybko, bo w regionie ludzie pamiÄtajÄ o tragicznym w skutkach wypadku w elektrowni Majak. Tam w 1957 r. rozszczelniĹ siÄ jeden z reaktorĂłw powodujÄ c drugÄ najwiÄkszÄ po Czarnobylu katastrofÄ ekologicznÄ na terenie ZwiÄ zku Radzieckiego.
WĹadze regionalne i ministerstwo ds. nadzwyczajnych poinformowaĹo, Ĺźe w CzelabiĹsku i innych miastach, na ktĂłre spadĹy meteory nie odnotowano wzrostu promieniowania.
Samoloty w powietrzu, 20 tys. sĹuĹźb w terenie
Ministerstwo ds. nadzwyczajnych poinformowaĹo, Ĺźe w caĹym rejonie do pomocy w miastach zostaĹo skierowanych aĹź 20 tys. funkcjonariuszy sĹuĹźb paĹstwowych. W powietrze poderwano trzy samoloty zwiadowcze, ktĂłre patrolujÄ region i przekazujÄ informacje o miejscach, w ktĂłre uderzyĹy obiekty.
Policja w CzelabiĹsku jest postawiona w stan najwyĹźszej gotowoĹci. Jak informuje „RT”, rozpoczÄĹa siÄ operacja „Forteca”, ktĂłrej zadaniem jest ochrona w mieĹcie obiektĂłw o strategicznym znaczeniu.
MieszkaĹcy miasta i caĹego regionu mĂłwiÄ , Ĺźe w promieniu wielu kilometrĂłw od miejsc, w ktĂłre uderzyĹy meteory „unosi siÄ zapach podobny do prochu strzelniczego”.
ĹšrĂłdĹo: http://www.tvn24.pl/meteor-rozbila-rosyjska-rakieta-operacja-forteca-w-czelabinsku,306459,s.html